Malware na Linuksa z Gnome-Look.org

Użytkownicy Linuksa, a szczególnie Ubuntu i Debiana, korzystający z środowiska GNOME muszą uważać — na popularnej stronie z motywami Gnome-Look.org pojawiły się paczki z wygaszaczami ekranu zawierającymi złośliwe oprogramowanie.

O sprawie poinformował serwis OMG!Ubuntu na podstawie wątku na forum tego systemu, w którym użytkownicy zaczęli skarżyć się na dziwne zachowanie systemu po instalacji rzeczonego wygaszacza.

Malware znajdujące się w paczce ‘waterfall’ przygotowany był do wykonywania ataków typu DDoS. Zawierało też kod do automatycznej aktualizacji złośliwego pakietu.

Jeśli jesteś nieszczęśliwcem, który zainstalował wygaszacz z wodospadem, wykonaj następującą komendę, aby pozbyć się złośliwego kodu:

sudo rm -f /usr/bin/Auto.bash /usr/bin/run.bash /etc/profile.d/gnome.sh 
index.php run.bash && sudo dpkg -r app5552

Slashdot inforumuje, że podobny przypadek został wykryty w temacie Ninja Black — na podlinkowanej stronie znajduje się instrukcja usunięcia problemu.

Wniosek z całej sprawy? Wygląda na to, że Linux staje się na tyle popularny, że zaczyna się opłacać pisać na niego malware. Wniosek numer dwa: użytkownicy Linuksa powinni uważać instalując paczki z niepewnych źródeł (przede wszystkim: nie znajdujące się w oficjalnej dystrybucji), a deweloperzy zacząć zwracać szczególną uwagę na nowego typu zagrożenia. Pojawił się już artykuł The Malware Problem (and a solution) opisujący przyczyny problemu i oferujący rozwiązanie, które utrudni pojawianie się podobnych przypadków w przyszłości.

Original post by michuk

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.

hotel kraków - ogrody - papier firmowy - ortodonta - systemy alarmowe - Podróże - Prace magisterskie - projekty domów - bezpieczenstwo informacji - nowoczesne firany